Oulun joukkoliikenteen uutiset

< Takaisin

Ukrainalaisten joukkoliikenne-etuuden viimeinen voimassaolopäivä on 31.8.2022

Ukrainalaiset ovat saaneet matkustaa Oulun seudun joukkoliikenteessä ilmaiseksi näyttämällä kuljettajalle Ukrainan passia tai Suomen viranomaisen Ukrainan passista myöntämää passinhaltuunottotodistusta.

Etuus päättyy ja sen viimeinen voimassaolopäivä on 31.8.2022.

1.9.2022 alkaen ukrainalaisten tulee esittää linja-auton kuljettajalle voimassaoleva matkalippu tai ostaa lippu kuljettajalta.

Mikäli yhden maan sota-alueilta paenneille olisi jatkettu oikeutta matkustaa ilmaiseksi joukkoliikenteessä, sama etuus olisi pitänyt tarjota myös muista maista sotaa Suomeen paenneille.

Maahanmuuttoviraston (Migri) sivuilla on ohjeita Ukrainasta paenneille ja heitä auttaville ihmisille. Migrin sivuilta löytyy tietoja ukrainalaisten saamista palveluista ja tuesta. Tietoa on saatavana sekä ukrainaksi että suomeksi: Migrin Ukraina-sivu.

Bussi lähestymässä psyäkkiä Torikadulla.

Jakolinkki

Katso myös tiedotteet